Ekumenizm? Jedność, nie jednolitość! – ks. Sławomir Pawłowski | TVP INFO

– Jedność, do której dążymy, nie ma być jedno litością, bo nawet przecież w Kościele Katolickim mamy różne obrządki, różne liturgie, różne rodziny liturgiczne. Natomiast chcemy się zgodzić z tym, co uznajemy, że Pan Bóg nam objawił i co jest dla nas obowiązujące.

– Wspomniał ksiądz o tym dialogu również doktrynalnym. On trwa od dawna. Jakim miejscu teraz się znajdujemy? Czy możemy powiedzieć, że dziś po tych dekadach wysiłków ekumenicznych, chrześcijanie są bliżej siebie niż dawniej?

[…] – W roku 1999 porozumienie katolicko-luterańskie w sprawie nauki o usprawiedliwieniu, czyli jak człowiek dostępuje zbawienia. To był jeden z zasadniczych sporów reformacji 16-wiecznej. W ciągu kilkunastu lat dialogów udało się ten spór trwający prawie 500 lat zakończyć.

[…] No i cóż o jedność chrześcijan, swoich uczniów modlił się sam Pan Jezus, a brak tej jedności szkodzi sprawie głoszenia ewangelii w świecie.

[…] – Instytucjonalna jedność — czy jest w ogóle możliwa?

– Być może będzie dopiero w niebie, ale to nie znaczy, że mamy z tego zrezygnować. To jest bardzo podobnie jak z troską o pokój, prawda? Być może wojen nie będzie dopiero w niebie, ale biada nam, gdybyśmy się o to teraz nie starali każdego dnia.

 

źródło: TVP INFO Okiem Wiary 17.01.2021 https://vod.tvp.pl/video/okiem-wiary,17012021,51521472

Komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy, czy chcesz być pierwszy?

Napisz komentarz