Negatywne myślenie przyciąga do ciebie to, co negatywne – fragment z nowej książki dr Anny Saj

Chrześcijański Sylwester
Lublin, 28-31 GRUJeśli o czymś dłużej myślisz, staje się to twoją rzeczywistością (por. Prz 23,7). Negatywne myślenie przyciąga do ciebie to, co negatywne. Obfituje w strach i wątpliwości. Pozytywne nastawienie umysłu prowadzi do tego, co pozytywne. Charakteryzuje się wiarą, nadzieją i miłością. Być może należysz do tych ludzi, którzy nie chcą sobie robić nadziei na przyszłość, ponieważ masz za sobą wielkie rozczarowania. Wydaje ci się, że już więcej nie zniesiesz. Dlatego nie robisz sobie nadziei, bo chcesz uniknąć kolejnego zawodu.

To prawda. Rozczarowania są bolesne

Wielu ludzi żyje, nie oczekując, że może im się przytrafić coś dobrego. Taka postawa kształtuje ich styl życia. Wszystko staje się trudne, gdyż negatywne są ich myśli. Przypomnij sobie mądrość Salomona, jesteś taki, jakie są twoje myśli (por. Prz 23,7). Ja sama, kiedy zaczęłam regularnie studiować Słowo Boże, oczekując odnowienia mojego życia, szybko zrozumiałam, że to, czego muszę się pozbyć, to mój negatywizm.

Przebywanie w towarzystwie człowieka, który jest skoncentrowany na tym, co negatywne, nie jest żadną przyjemnością. Roztacza się wtedy atmosfera pełna negatywnych odczuć. Tematy rozmów toczą się wokół narzekania, marudzenia i szukania winnych. Sama przeszłam przez etap, w którym niezależnie od tego, jak wiele dobrych rzeczy miało miejsce w moim życiu i tak zawsze wyszukiwałam potencjalny problem.

SMUTEK

W Ewangelii Mateusza 8,13 Jezus powiedział, że otrzymamy to, w co wierzymy. Nie oznacza to, że otrzymamy wszystko, czego pragniemy, jeśli tylko będziemy o tym myśleć. Bóg ma doskonały plan dla nas i nie jesteśmy w stanie kontrolować Go naszymi myślami i słowami. Mamy natomiast myśleć i mówić zgodnie z Jego wolą. Jeśli nie wiesz, jakie są Jego zamiary wobec ciebie, zacznij myśleć pozytywnie, ćwicz się w dobrym nastawieniu i wierz w to, że Bóg cię kocha i wszystko, co uczyni w twoim życiu, okaże się dla ciebie dobre. Myśl pozytywnie, nawet jeśli dzieje się coś niezbyt dobrego. Spodziewaj się, że Bóg obróci to, tak jak obiecał w swoim Słowie, na twoją korzyść.

RZ 8,28

Wiemy przecież, że tym, którzy kochają Boga i którzy zostali powołani zgodnie z Jego wcześniejszym zamysłem, wszystko służy dla ich dobra. Zostali oni wezwani według wcześniejszego zamysłu.

[…] Kocham żart, który pewnego razu bardzo mnie rozbawił. Brzmi tak:

Ojciec miał dwóch synów. Jeden z nich był bardzo pozytywnie nastawiony do życia, drugi przeciwnie. Postanowił kupić im prezenty. Pesymiście kupił piłkę, samo- chodzik i duży zestaw klocków LEGO. Optymiście zaś kupił świeże, końskie łajno. Chciał sprawdzić ich reakcję na otrzymane prezenty. Poszedł najpierw do pesymisty… Wchodzi do pokoju, a on mówi: „Tato, coś ty mi za szmelc kupił!!! Klocki się nie układają, piłka się nie odbija, a samo- chodzik nie jeździ!” Ojciec machnął ręką i poszedł sprawdzić, co słychać u optymisty. Wchodzi do pokoju, a optymista z uśmiechem na twarzy rozgrzebuje łajno, krzycząc: „Tato, ten koń musi tu gdzieś być!”.

Najtrudniejszym warunkiem potrzebnym do uwolnienia z negatywnego nastawienia jest przyznanie się do tego i wyznanie: „Jestem negatywną osobą i chcę to zmienić. Nie potrafię uczynić tego sam, ale wierzę, że Bóg może mi pomóc. Wiem, że potrzebuję na to więcej czasu, ale Bóg, który rozpoczął we mnie dobre dzieło, dokończy je (por. Flp 1,6). Proś Ducha Świętego, aby zwracał ci uwagę za każdym razem, gdy przyjmujesz negatywną postawę. To część Jego pracy, którą wykonuje w tobie.

Naucz się polegać na Bogu

Niestety, często ludzie identyfikują się ze swoimi myślami, mówiąc o sobie „jestem pesymistą”, „taki już jestem”, „z natury jestem pesymistą”. Tymczasem to, że czegoś nauczyłeś się w swoim dzieciństwie, nie oznacza, że zawsze tak będzie. Przez zmianę pesymistycznych myśli zmieniasz swoją osobowość, swój charakter.

 

Kochani! Już w przyszłym tygodniu odbędzie się premiera książki Metamorfoza umysłu – Kurs Przemiany Myślenia dr Anny Saj na PKRD na Jasnej Górze. Jeżeli kogoś nie będzie na miejscu, można ją zamówić telefonicznie u Edyty (tel.: 501 302 202) lub wybrać się z nami do Przodkowa koło Gdańska na szkoladucha.pl.

Zapraszam Cię na Kurs Przemiany Myślenia:
- 7 GRU, Lublin

Nie zwlekaj. Zapisz się już dziś na:
www.szkoladucha.pl

Zapraszam Cię na Noc Chwały 28-30 grudnia w Lublinie!

Noc Chwały, to spotkanie z Bożą atmosferą burzącą wszelkie bariery, budujące porozumienie ponad podziałami, przestrzeń zrozumienia i szukania jedności w różnorodności. Zapraszamy Was do uczestnictwa w tym wspaniałym wydarzeniu, gdzie doświadczymy obietnicy, że to co stare minęło, a Bóg wszystko czyni NOWE!

Już dziś możecie kupić bilety na Noc Chwały, w promocyjnej cenie (40% zniżki), która obowiązywać będzie tylko 5 dni – tym bardziej zachęcamy do zrobienia tego jak najszybciej na www.noc.chwaly.pl.

Nie zwlekaj. Zapisz się już dziś! Zaproście znajomych i udostępnijcie tę informację.


dr Anna Saj

Komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy, czy chcesz być pierwszy?

Napisz komentarz